Petition to UNESCO - Against Discrimination of Macedonian Language

Ivo Veljanov
Gostin

#226 DO FCERA

2010-11-21 11:03

E kako be Ljuge do fcera bese MAKEDONSKI a sega nema???
Jasmin Jusufovic
Gostin

#227

2010-11-21 11:34

My Macedonian friends I'm with You!
Guest
Gostin

#228

2010-11-21 13:24

Skopians....when you hear SlavoBulgarian, do you pretend not to understand?


Macedonians spoke Greek.  You speak Bulgarian.  You are Slavs.  Always were...always will be.  Nothing to do with Macedonia.

nikola vladimirovski
Gostin

#229 jees

2010-11-21 14:03

jess macedonia
Angjelko Stojceski
Gostin

#230 Jazik - ime

2010-11-21 14:39

Gordo Makedonci-napred Makedonija.. Nema sila sto moze da odzeme takvo nesto, kako sto se jazikot, imeto, kulturata, verata... Zatoa sto ovie nesta, koi se osnovno bitie za sekoja nacija, ne se cuvaat na dlanka, tuku istite se vo dusata i srceto od pripadnicite na taa nacija.
mircela casule
Gostin

#231 stop discrimination stop violation of basic human rigt

2010-11-21 16:23

It is high time for international community to recognize the violation of basic human rights of a small and peaceful nation in the hart of Balkans Republic f Macedonia. Greece acts as bully blocking the integration of Macedonia and Macedonian nation in the NATO and EU abusing its position by humiliating and demanding whole nation and country to change its name.
Toni Atanasovski
Gostin

#232 Macedonia

2010-11-21 16:59

Nothing can stop us to be Macedonians and speak Macedonian language...
Jovan Minoski
Gostin

#233 Makedonija-Makedonci-makedonski

2010-11-21 18:57

kolku i da se trudat nekoi skrieni sili,Makedonija ke ostane zasekogas Makedonija,lugeto sto ziveat vo Makedonija bile i ke bidat Makedonci,a jazikot koj bil stolb na pokolenija so vekovi na nazad ke bide makedonski i nikako poinaku
Ivica Konjarevic
Gostin

#234 Tamo gdje vjecno sunce sja...

2010-11-21 19:09

Hrvat sam i vrlo dobro znam sto znaci imati svoju drzavu ,njeno ime i jezik. U potpunosti Vas podrzavam i iskreno od srca zelim da uspijete u ovome iako nikada nisam mislio da cete se za to morati boriti.

Makedonija je jedna i jedina.


Ivo,Hrvatska

Gostin

#235

2010-11-21 20:41

Macedonians are Greek. You are Bulgarian Slavs.
Aleksandar Naumoski
Gostin

#236 Macedonians spek Macedonian

2010-11-21 20:47

Dear gentlemen,

please respect our nation, the Macedonians and our human right on our language, Macedonian!

Sincerely
Todor Noshpal
Gostin

#237

2010-11-21 23:46

Моето име е Тодор Ношпал, роден во Скопје-Република Македонија, јас сум МАКЕДОНЕЦ, зборувам, размислувам и пишувам на мојот мајчин јазик-МАКЕДОНСКИ. Тоа е јазикот на моите предци, моите дедовци и прадедовци со векови наназад. Познат сум во мојата струка во мојата Македонија и пошироко дури до САД. Моите колеги ме препознаваат по мојата личност, моето име, знаат дека зборувам Македонски и дека сум Македонец. Може кој колку сака да ме убедува дека во модерните времиња во кои живееме моногу е важно Македонија да влезе во ЕУ и НАТО и затоа треба да бидеме демократи и да го смениме името, јазикот, треба да смениме се она што досега не учеле нашите предци-со други думи да ја смениме и заборавиме нашата ТРАДИЦИЈА.
Доста ми е од ваквите убедувања. Едноставно ТРАДИЦИЈАТА не ми го дозволува тоа, крвта која тече во мене. Немам кредибилитет за такво нешто да направам. Со векови наназад Грци, Турци, Бугари, Срби под закрила на старата курва ЕВРОПА пробувале да не избришат од светската мапа. Нашите предци не потклекнале и секогаш се бореле и животот го давале за да бидат препознаени како МАКЕДОНЦИ кои зборуваат на нивниот мајчин МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК.
Мислам дека е доста со залажувањата од Европа и НАТО. Доста е со таканаречени преговори за името на нашата земја. Редно е да се каже на сите, а првенствено на домашните "пријатели" дека ние нашето име, нашиот јазик и нашата традиција не ја даваме и менуваме за ништо на светот. Со други думи нема компромис, ниту разумен ниту неразумен. Немаме визи, патиштата ни се отворени, само треба да се свртиме кон економијата и МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, да размислуваме како нашите предци дека за добробит на МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, ЈАЗИКОТ, ТРАДИЦИЈАТА вреди и животот да се даде, а не да се размислува колку поскапо да се продаде газот за лична корист.
sasko kolevski
Gostin

#238

2010-11-22 00:16

Macedonia Forever!!!

Gostin

#239 Macedonian Language

2010-11-22 01:28

Nobody can change our language.
atanasovski.konstantin
Gostin

#240 confirmation - потврда

2010-11-22 01:53

I confirm the petition to UNESCO against Discrimination of Macedonian Language
Ја потврдувам оваа петиција до УНЕСКО, против Дискриминацијата на Македонскиот Јазик
jovan ristov
Gostin

#241 nacionalnost

2010-11-22 02:23

Site gragani vo makedonija se makedonci spored ustavoy. Zatoa nema albanci, romi po nacionnalnost, samo po etnicitet.
atanasovski.konstantin
Gostin

#242 Explanation - Појаснување

2010-11-22 02:32

Согласно со двеиљадигодишниот програм за затапкување на Македонците, од страна на рим и римјаните, ги прашувам на нивниот умрен јазик - DVMQVE, VOVSQVE TANDEM ABVTERE PATIENTIAM NOSTRAM. Ги нема да одговорат. Умрени се но имаат наследници, кои како културни луѓе, би требало да знаат за јазикот од кој потекнува нивниот - нивните -европските јазици. На жалост, не се писмени за да си го знаат коренот на својот јазик, ама ја применуваат филозофијата за притискање на Македонците наследена од разрушувачкиот рим. ( Со мали вукви ги ословувам сите што не ме почитуваат) Инаку, погорниот текст јасно се изговара на Македонски на следниот начин DVMQVE, VOVSQVE TANDEM ABVTERE PATIENTIAM NOSTRAM- ДУМКВЕ, ВОУСКВЕ ТАНДЕМ АБУТЕРЕ ПАЦИЕНЦИАМ НОСТРАМ- со значење - ЗНАЧИ, ДО КОГА ЌЕ ЈА ЗЛОУПОТРЕБУВАТЕ НАШАТА ТРПЕЛИВОСТ.
Тие што не негираат не знаат толку многу за да можат ад хок да се изразат на писмен начин како еден Македонец. На многумина од тие што не не признаваат, им е потребен речник на сопствениот јазик, за да пишуваат писмо, или било што. Нема Макеонец кој покрај себе држи речник, за да се изразува писмено, да пишува, па макар бил тоа и странски јазик, или мртов, умрен јазик, ставен вон употреба уште пред векови. Зарем неписмените ќе не непризнаваат? Од такви ли очекуваме признание? Па кои се тие што не знаат ни сопствен јазик да употребуваат правилно во писмена форма? Нашите непризнавачи? Додека велат дека не нема, пијат апчиња за смирување. Тоа непризнавање го прават спротивно на сопствената совест, и задоволуваат една болна сопствена психа.
Сакаат да сме Slave-Македонци, или јас гледам многу . Па тоа е Робови -Македонци.
По наше Славе, по нивно робови. Уште едно ругање? Никој нема право да го прифати. Би прифатил Glorian-Macedonians , Celebrian - Macedonians, но Славе, само по наше, а Slave по нивно - НЕ.
Можеби е многу за пишување и читање, но не е многу за разбирање. На оваа тема има уште многу. Не е доволно едно мало коментарче за да ги разјасни сите подвали и подметнувања што ни ги направиле досега, а кои на жалост се прифатени.
Petar Stankoski
Gostin

#243 Mr stankoski

2010-11-22 03:38

Any human on this planet should be able to speak his or her language without fear of some other human doing harm to them.
Guest
Gostin

#244 Re:

2010-11-22 03:47

#235: -  

 You are such a coward,you will not even leave your name to what you write.

my name is Petar Stankoski a true desendant of alexander the macedonian you filthy greek gypsy.

Aleksandar Gelov
Gostin

#245 PhD petrohemiski inzenjering

2010-11-22 08:28

celata nacija treba da se zaprasa kade e nasata intelektualna sila da gi konfrontira nadvoresnite vlinjanija na negativnostite za prasanjeto na jazikot. celata nacija treba da se zaprasa koj i kako e izbran da ja prestavuva nasata nacija pred svetot.
nade petreska
Gostin

#246

2010-11-22 11:11

sramota
Dimce Nikolov
Gostin

#247 MK

2010-11-22 12:30

I LOVE Macedonia
Darko Bogdanovski
Gostin

#248 MACEDONIA !!!

2010-11-22 13:13

MACEDONIA !!!!
boc
Gostin

#249 boc

2010-11-22 13:22

recognize Macedonia
Ile Markovski
Gostin

#250 makedonija

2010-11-22 14:14

Macedonia forever