И НИЕ СТУДЕНТИТЕ САКАМЕ БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ !


Gostin

#101

2013-01-04 00:25

Ja podrzuvam ovaa peticija bidejki i na nas studentite ni e potreben besplaten prevoz! Imame tolku mnogu trosoci so fakultetite shto stvarno dobro bi ni doshlo da imame besplaten prevoz.

Gostin

#102

2013-02-18 20:37

mi falat i edno 2-3 iljadi evra
studentka

#103 besplaten prevoz za studenti

2013-03-19 01:04

Jas studiram vo Slovenija, ovde nemaat besplaten prevoz ni za studenti ni za penzioneri, no zatoa za dvete grupi na lugje ima popusti na mesecna karta so e mnogu solidno. A studentskata kartica se koristi i za popusti i za milion drugi raboti, vklucuvajki ja i ishranata so studentski bonovi vo sekoj mozen restoran vo gradot. Da, se soglasuvam pogore deka penzionerite imaat svoi primanja, a studentite ne, tuka moram da se nadovrzam na uste nesto sto mozebi treba da se razgleda kako tema vo Mk, a toa e studentski servis preku koj site studenti ke mozat honorarno da rabotat nesto i patem da ne bidat veke na trosok na roditelite. Navistina e nepravedno penzionerite samo zaradi glasovi da se potkupuvaat so vakvi odluki, dali Vladata voopsto razmislila i deka studentite se isto gragjani so glasacki prava?

Ova mislenje e otstraneto od avtorot na ovaa peticija (Show details)

2013-03-19 12:53


Ova mislenje e otstraneto od avtorot na ovaa peticija (Show details)

2013-03-19 14:10



Gostin

#106 peticija

2013-03-19 17:56

Se soglasuvam potpolno so baranjeto za besplaten prevoz na studentite-niv im e najpotreben , a ne samo na penzionerite i srednoskolcite....p.s.Vo poveketo evropski centri prevozot e besplaten , pa i skoluvanjeto na fak. e bez participacii-vakvi ili onakvi?!?!

Gostin

#107

2013-03-19 21:37

Fala bogu i nie studentite da imame nekoja korist ...

Gostin

#108

2013-03-21 01:18

Mi se sviga ideava, i ima dosta logika. Samo nie studentite sme bez ova pravo, dodeka srednoshkolcite i penzionerite uzivaat beneficii od drzavata, odnosno privilegirani se.

Gostin

#109

2013-04-08 20:37

Навистина е неопходно да се одобри бесплатен градски превоз на студентите,особено тоа ќе им помогне на студентите на кои нивните родители се со помал домашен буџет,а децата сакаат да студираат и имаат успех.
miho

#110 Re: И ние сакаме :)

2013-05-17 12:14

#16: -

Cheap Wordpress Themes

Убаво е сето, само кој да му кажи горе?


Gostin

#111

2013-05-17 12:36

Besplaten javen prevoz za studentite tie se idninata na ovaa druzava!!!

Gostin

#112

2013-05-17 13:28

Sakame besplaten prevoz !!!

Gostin

#113

2013-05-17 17:04

:)

Gostin

#114

2013-05-17 18:24

Svaka vi cast na kogo mu teknalo :)

Gostin

#115

2013-05-22 09:07

И СТУДЕНТИТЕ ТРЕБА ДА ИМААТ БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ !
Vo sredni godini, i seuste se trudam da ne bidam smrdena

#116 Re:

2013-05-30 06:47

#4: -

Prvo: eden den, koga ke bides "star(a) i smrden(a)" najverojatno ke gi mrazis mladite. Obicno takvite mrazat se sto ne e kako niv.

Vtroro: ne samo vo Makedonija, tuku i vo mnogu drugi drzavi, ne tri dena, tuku site denovi vo nedelata starite (ne penzionerite, tuku starite lica, bez razlika dali primaat penzija ili ne) imaat besplatno vozenje. Vo Hrvatska, barem na ostrovite, pokraj avtobusot od mesto vo mesto, i za traekt imaat slobodni vozenja; vo Ungarija i megugradsko vozenje... Za drugi ne znam. Znam samo deka ucenicite vo srednite ucilista nemat besplatno vozenje kako ni studentite, pa nema nikoj da se pobuni. Verojatno zatoa sto nadvor od Makedonija nema takva strasna omraza kon starite lica. Pricinite za taa omraza ne mozeme da gi obrazlozuvame tuka. Ti, kako student(ka) i idna mnogu obrazovna licnost, ne bi trebalo da bides optovarena so takva prizemna omraza.

Treto: kaj nas se vovede zdolzitelno sredno obrazovanie. Ne e cesno da go primoras ucenikot da odi na skolo i da go optovaris so dopolnitelni trosoci za prevoz. Ti, kako student(ka) ne si ovrzan(a) da studiras. Togas i prevozot bi trebalo da e tvoj trosok, iako ne bi bilo loso da ima nekakvo olesnuvanje, sekako.

Cetvrto: akademski graganin pred se bi trebalo da se bori protiv diskriminacijata po bilokoj osnov. Tie smrdlivi starci ja sozdale nesmrdlivata generacija koja po prirodnite zakoni zavrsuva, otkako maksimalno ke se iscedi i fizicki i psihicki, kako stara. Mislis li deka treba da se kaznuva sto se dvizela niz vremeto i zivotniot ciklus spored prirodnite pravila?

Ako ne umres mlad(a), ke zavrsis definitivno kako star(a).A, da, zaboraviv - i smrdliv(a). Iako jas ne gledam posebna pricina nekoj mlad, ako ne odrzuva higiena, da ne smrdi samo zasto e mlad. Postoi i smrdea na dusata. Uzasno smrdi, zatoa sto pocnuva da smrdi uste za vreme na mladosta i nikogas ne prekinuva. Smrdi odvnatre i ne moze da se pokrie ni so sprejovi ni so (skapi) parfemi.

Petto: jas sum univerzitetski profesor i se sramam sto ke dozvolam (bez da znam) nekoj toku primitiven kako tebe da diplomira. Samo se plasam da ne studiras medicina. Sekako vo tebe togas lezi potencijalna opasnost da ne imame seriski ubiec na stari lica.

 


Gostin

#117

2013-06-16 16:01

Студентите од Македонија заслужуваат поволности при јавниот транспорт, исто како студентите од поразвиените европски земји!!!

Gostin

#118

2013-06-25 10:04

Sakame sloboden prevoz

Gostin

#119

2013-06-25 10:19

Definitivno mora da se napravat nekoi raboti vo korist na studentite. Drzavata nema da ostane na penzionerite toa sigurno.

Gostin

#120

2013-06-25 11:22

Jas dolgov vreme se mislam da napravam vakvo nesto, i milo mi e sto i na nekoj drug mu teknalo istoto :)
Bravo, ,sekoja cest !!!

Gostin

#121

2013-06-27 21:13

Nas ni e mnogu poveke potreben odosto na penzionerite, tie imaat penzija a nie ??
mama

#122 Re:

2013-07-01 17:30

#25: -

Sramota zar malku davame za nasite deca sto ucat nastrana , treba da imaat besplaten prevoz i  studentite

Dani

#123 Re:

2013-07-24 20:46

#32: -

a ti so mislis na grujo so mu e povazno sto ke napravat mladite vo drzavava ili glasovite za vmro?

normalno deka glasovite i onaka nego ne go zasega drzavata bidejki si ima moznosti koj go sosa drugite,samo krivi se tie so glasaat za nego.


Gostin

#124

2013-08-31 11:57

Kako shto imaat Srednoshkolcite i penionerite prava i nie sakame da gi imam istite prava. Ako se oni luge i nie sme luge so sme nie porazlicni od niv??? Ako gledame taka nie sme tie sho trebaat da dobijat prvi besplaten prevoz.
-_-

#125

2013-08-31 19:30

Ако пензионерите ги користат 5% рационално, студентите ќе ги користат 95%.