ПЕТИЦИЈА ЗА ПРОМЕНА НА МАКЕДОНСКИОТ ЗАКОН ЗА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНИТЕ


Gostin

#1

2013-03-16 20:37

Uslovite i nacinot na koj se tretiraat bezdomnite zivotni vo Makedonija se mizerni,samo so ogromen pritisok vrz nadleznite(koi od veke videnoto uvo ne gi boli ,ni na kraj pamet na im odi pomislata za zivotnite)da se implementira i SPROVEDUVA zakon za zastita na zivotnite...

Gostin

#2

2013-03-16 20:39

Potpolno ja podrzuvam peticijata i mislam deka treba sto poskoro da se dostavi i da ja prifatat nadleznite. No, mnogu e bitno i da se postapuva taka, a ne samo da ja prifatat i da si teraat pak po nivno, pa koj razbral , koj ne!!!
maya

#3

2013-03-16 21:01

POTPOLNO JA PODDRZUVAM OVAA PETICIJA I SE NADEVAM DEKA KE BIDE PRIFATENA OD SITE.

Gostin

#4

2013-03-16 21:02

Потпишувањето на оваа петиција е повеќе од потребно. Мислам дека поголемиот дел од нас е запознаен со условите во кои се наоѓаат бездомните животни и начинот на кој тие се (мал)третирани во оваа држава! ПОТПИШЕТЕ, СМЕНЕТЕ, СПАСЕТЕ ЖИВОТ!

Gostin

#5

2013-03-16 22:02

Nemaat razum a razbiraat.Sakajte gi i oni ke ve sakaat.

Gostin

#6

2013-03-16 22:08

Крајно време е и во Македонија да почнат да владеат
природните закони за еднакво право на живот на сите
животински видови на земјата.
Човекотт си зема за право да решава за иднината
само затоа што не ги разбира животните и мисли
дека е попаметен и предодреден да владее со земјата.
Со самото тоа врши самоубиство на себе како род
и на целата земја.

Gostin

#7

2013-03-16 22:55

Neka nema stradanja vo svetov za site zivotni...

Gostin

#8

2013-03-16 23:40

super

Gostin

#9

2013-03-17 00:06

Давам подршка за оваа петиција. Крајно време е да се промени законот за заштита на сите животни во нашата земја, затоа ја потпишувам оваа петиција.

Gostin

#10

2013-03-17 00:38

Би требало да бидат направени и измени во врска со домашните кучиња, бидејќи кога некој ќе фрли отров и со тоа ќе убие нечие куче, куче кое било толку внимателно одгледувано, сакано и чувано, не само што се нанесува материјална штета со „пропаѓање“ на незаменлива ствар, туку се нанесува и душевна болка, а да не се споменува што отровите се фрлаат во близина на места каде што има мали деца, што значи тука има и можност за кривична одговорност...Но зошто би очекувале некакво подобрување на режимот за уличните кучињата и домањните миленици кога нашава држава неможе да се справи со хулигани, со убијци, па колку би имала работа доколку треба да се грижи и за животните..Во некои равиени земји има и посебна полиција за миленици, но ние тоа можеме слободно само да го сонуваме...

Gostin

#11

2013-03-17 02:09

krajno vreme e da se prevzeme nesto za zastita na nasite milenici, da prestane brutalniot,necovecki odnos.ja poddrzuvam ovaa peticija, ne treba da se otstapuva od baranjeto se dodeka ne se postigne celta.

Gostin

#12

2013-03-17 12:23

Da se zapre ubivanjeto na bezdomnite zivotni ,da im se dade sansa za zivot. Da se najde humano resenie za niv .Da se odelat minimalni sretstva za nivno zgrizuuvanje .
Исчифутен

#13

2013-03-17 13:19

Дадов поддршка за петицијата, ама муабетот за соседните земји и нивните закони во споредба со нашите некако не е на место. Кога се забранил циркус со животни во некоја од земјиве во наша близина? Зар циркусот во Скопје само тука се појави и нема други локации за „турнеата“? Глупости. Масовна еутаназија кај нас? Тоа е баш нешто што едно време на огромен дел од граѓаните им се чинеше само како сон што никогаш нема да се исполни, а тоа беше така затоа што нападите од страна на бездомните кучиња се зголемуваа од месец во месец, а растеше и бројката на тие кучиња. Да посвојува не може секој, а бројот расте, а со него и нападите.
Исчифутен

#14 Re:

2013-03-17 13:27

#10: -

1. Кога се фрла отров не се фрла во лижавче па да може тоа мало дете да се повреди.
2. Да, фрлаат отров комшиите, посебно кога тоа нечие толку внимателно одгледувано, сакано и чувано куче нападнало некој и константно лае, а газдата е толку слеп што не сака ништо да превземи околу тоа.
3. Доколку на државата не и беа приоритет хулиганите и убијците, вие немаше да бидете во можност да пишувате сега овде.
4. Во многу развиени земји има и шинтерски служби на кои им е дозволено на лице место да успијат животно доколку сметаат дека е опасно, а не да плачат зошто некој успал загар што вчера му го нападнал синот кога се враќал од училиште.


Gostin

#15

2013-03-17 13:29

Odlicno e sto nekoj konecno se odluci na vakov cekor. Da bideme lugje i da ja podrzime peticijata

Gostin

#16

2013-03-17 17:28

Браво за иницијативата, меѓутоа,потребно е да се нагласи дека од страна на луѓето, да не речам и некои здруженија се злоупотребуваат животните со цел правење профит. Така, ако некој сака да вдоми куче, а нема доволно средства, тоа му е оневзможено, а се овозможува на тие кои имаат средства и кои потоа, откако ќе им здосадат, ги пуштаат на улица и повторно истата приказна. За жал, и домашните миленичиња се претворија во предмети за разни манипулации, а не зборувам за професионалното занимавање со бизнис. Јас сум да се забрани и ловот, кој тоа му дал право на човекот да убива животни?
Тешко на животните кои се оставени на рацете на луѓето, тоа човекот има мака од човека, та тие. Ја поддржувам петицијата.

Gostin

#17 Re: ljubitel na zivotni

2013-03-17 17:54

#13: Исчифутен -

te molam ne zboruvaj gluposti...ne mi e jasno so baras na stranava koga ocigledno ne si za tuka...kako prvo ne mi zboruvaj za nekoja brojka sto raste od mesec vo mesec,ili ne zivees ovde ili si padnat od mars..kakvi napadi ne mi e jasno..kucijnata tolko se prestraseni od nas lugeto sto koga se  doblizuvame do niv te kruzat ne sakat nikakov kontakt so nas...zosto ne spomnas deka raste brojot na maltretiranja od strana na covekot vrz zivotnoto i od toa zradai negov licen kejf....kuceto e najverniot prijatel na covekot i zivotot si go dava za svojot gazda ako e vo ospasnot za razlika od nas lugeto....pred da napises nesto razmisli dali toa stvarno se slucuva


Gostin

#18

2013-03-17 18:29

Потполна подршка за иницијативата за промена на македонскиот закон за заштита на животните.

Gostin

#19

2013-03-17 20:56

Ne smeeme veke da tolerirame frustraciite od lugjeto i na lugjeto da se izivuvaat vrz nezastitenite zivotni!
Домаќин

#20

2013-03-17 21:22

Браво за петицијава и не се само кучињата и мачињата животни, сите животни заслужуваат еднаков третман

Gostin

#21 Re:

2013-03-17 21:40

Почитувани, Анима Мунди се залага исклучиво за вдомување, а не купување миленици. Поточно осудува купопродажба на било каков вид животни, зошто животните не се предмети кој човек треба да ги користи за профит.. воедно се против секој вид злоупотреба на животни од човек, вклушувајќи го и ловот, кој е кукавичлук и искористување на немоќта на послабите.. Голем поздрав

#16: -

 


Gostin

#22

2013-03-17 21:54

stop animal cruelty!!!!

Gostin

#23

2013-03-17 22:08

Se nadevam deka ovaa peticija ke promeni nesto.

Gostin

#24

2013-03-17 22:49

mnogu korisna iniziativa
Solo

#25 Re:

2013-03-17 23:03

#13: Исчифутен -

Na pr. vo Hrvatska so zakon se zabraneti vakvi cirusi.
Paid advertising

We will advertise this petition to 3000 people.

Learn more...

Facebook