ДА СЕ УКИНЕ ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ ВО 2013


Gostin

#1

2013-04-13 10:13

ne moze so 1 test da se utvrdi rabotenjeto na ucenikot vo tekot na celata godina

Ova mislenje e otstraneto od svojot avtor (Show details)

2013-04-14 14:46


MrBones51

#3 Re:

2013-04-15 12:08

#1: -  

 Toa e makedonija za zal...


Gostin

#4

2013-05-09 18:09

Ne sakam da se odrzi eksternoto testiranje
Teacher

#5 Eksterno testiranje

2013-05-09 18:09

Sakam da se ukine eksternoto testiranje
Teacher

#6 Re: Eksterno testiranje

2013-05-09 18:10

#5: Teacher - Eksterno testiranje

Sakam da se ukine eksternoto testiranje


Gostin

#7

2013-05-09 18:21

ne moze da se oceni so edno testiranje

Ova mislenje e otstraneto od svojot avtor (Show details)

2013-05-09 18:24Gostin

#9

2013-05-09 18:36

ЕДНО ТЕСТИРАЊЕ НЕ Е МЕРИЛО ЗА ЗНАЕЊАТА НА УЧЕНИЦИТЕ НИТУ ПАК МЕРИЛО ЗА ОЦЕНКАТА ОД НАСТАВНИКОТ...(ЛУЃЕ, ГИ СЛЕДАМ ЦЕЛА ГОДИНА ПА СЕ ЧУДАМ И СЕ МИСЛАМ ШТО ОЦЕНКА ДА МУ ПИШАМ НА КРАЈОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА)...НЕ ЗНАМ ОНИЕ ШТО ЈА ДОНЕСОА ОВАА ОДЛУКА и ПРАВИЛНИКОТ, ДАЛИ ВООПШТО БИЛЕ ДИРЕКТНИ УЧЕСНИЦИ ВО РЕАЛИЗИРАЊЕ НА НАСТАВНО - ОБРАЗОВНИОТ ПРОЦЕС...
А ЗА ВЕШТИНИТЕ, ДОКАЗИТЕ, ИНСТРУМЕНТИТЕ, 5 ЗА ОВА, 10 ЗА ОНА,20,30 - НЕ СМЕ НИЕ ВО ФАБРИКА ПА ДА ЈА ФАТИМЕ НОРМАТА - ОД ТОЛКУ И ТОЛКУ ПАРЧИЊА...НЕ РАЗБИРАМ КОЈА ИМ Е ЦЕЛТА...СЛЕДИМЕ СЕКОЈДНЕВНО - ЧЕК ЛИСТИ, ДЕСКРИПЦИИ,БЕЛЕШКИ, ПРОВЕРКИ НА ЗНАЕЊА, ТЕСТОВИ, КОНТРОЛНИ, ИСТРАЖУВАЊА, ПРОЕКТИ ИТН.....ПА ТРЕБА ЛИ НЕКОЈ ДА НИ ГИ БРОИ? И ТОА КОЛЕГИ?...А УШТЕ ПОЛОШО НИКОЈ НЕ НЕ ИНВОЛВИРА ВО ДОНЕСУВАЊЕ НА ВАКВИ ОДЛУКИ, ПРАВИЛНИЦИ И...
НАВИСТИНА СМЕ НАВРЕДЕНИ...ЗБОРУВАМ ВО ИМЕ НА СИТЕ МОИ КОЛЕШКИ И КОЛЕГИ...И ...ИМА УШТЕ МНОГУ НЕШТА
ПА СТУДЕНТИТЕ ЗНААТ КОЈ ИСПИТ ЌЕ ГО ПОЛАГААТ И ТОА ПАРЦИЈАЛНО ПРЕКУ КОЛОКВИУМИ ЗА ДА НА КРАЈ ЈА ДОБИЈАТ КРАЈНАТА ОЦЕНКА ОД НИВНИТЕ ЗНАЕЊА...А ОВА?

Gostin

#10

2013-05-09 18:38

NE SAKAME EKSTERNO ZATOA SHTO TOA E NEGATIVNO ZA POJAKITE UCENICI KOI SE TRUDELE CELA GODINA, A SO EDEN TEST OD 20-30 PRASANJA DA BIDE ZALUDNO TRUDENJETO, A NA NEKOJ NACIN I POZITIVNO ZA POSLABITE KOI PRASANJATA MOZE DA GI POGODAT I BEZ DA GI PROCITAAT ILI PAK DA PREPISAT OD DRUGI.

Gostin

#11

2013-05-09 18:49

vo red e mislenjeto koe go odobruvaat i prosvetniot kadar ucenici i roditeli.ednostavno se cuvstvuva tenzija kaj site nas a rabotata sto ja ispolnuvame cela godina so elan i so samopregprnost nemoze realno da napravi uvid na ovoj nacin .rezultatite se vo samata sekojdnevna nastava i nemoze da se napravi presek na celokupniot trud samo so eden eksteren test.nepravedno e za site nas a voedno i tovar vo ova dinamicno vreme
Фустрација

#12

2013-05-09 18:58

И наставниот кадар, и учениците се против !! Тогаш зошто сепак се случува ??

Gostin

#13

2013-05-09 18:58

NEJKAM EKSTERNO
Фустрација

#14 Re:

2013-05-09 18:59

#9: -

и активноста на час влегува во оценка

 

а на екстерно како може да се забележи кој бил активен на часот ??

Orwell1984

#15

2013-05-09 19:06

Moi prijateli od SAD kazuvaat deka i tie imaat eksterni testiranja ama ne gi koristat za da kaznuvaat nastavnici ili da namaluvaat ocenki ami toa go pravat za rangiranje na ucilistata...neka bide i kaj nas taka(mozebi taka kje se zgolemi zelbata kaj nastavnicite da se dokazat povekje). Imam vpecatok deka tie shto go napravile pravilnikot nikogas ne bile del od nastavniot proces. Pomislile li deka toa sto go baraat od nas e fizicki nevozmozno(Moze imaat namera denonokjieto da go prodolzat za nekoj cas who knows)Iskreno se cuvstvuvam navredeno, ponizeno,obespraveno...mislam deka situacijata nikogas ne bila poocajna!!! Na kraj neka ostanat site tie zadolzenija(kje se snaogjame nekako)megjutoa pomislile li kolku site tie promeni shto gi vovedoa vlijaat negativno na obrazovanieto?!?!? Nitu kvalitet nitu kvantitet!!!! Iskreno, se nadevam deka ovaa peticija kje dopre do onie do koi treba da dopre!!!!

Gostin

#16

2013-05-09 19:14

Неможе од еден тест да се покаже целото знаење на ученикот, мора да се земе во предвид и активноста на часовите од целата година, сите проекти и испрашувања, подготвеноста на ученикот во целата смисла. Не е фер кон учениците кои учеле преку цела година и максимално се посветиле (и кои на екстерното на пример, добиле послаба оценка од онаа која навистина ја заслужуваат), а оние кои не учеле или пак учеле, што би рекле „ради реда“ да се снајдат на тестот, да препишат прашања од некого или на стариот детски начин „еци пеци пец“ и да имаат повисока оценка од оние кои навистина се труделе. Може и да се случи некој ученик од трема да згреши некое прашање, само еден клик е доволен, па потоа слабата оценка од екстерното во сведителството да „боде очи“.Освен ова, сите ученици се бунат, а и наставниците се против, бидејќи навистина нема смисла. Јас сум со големо НЕ за екстерното оценување.

Gostin

#17

2013-05-09 19:19

Na fakultet denesnite studenti ne spremaat ispiti od septemvri do maj a zosto ucenicite da imaat eksterno testiranje.

Gostin

#18

2013-05-09 19:20

НЕ ЗА ЕКСТЕРНОТО, зарем Груевски, Јанкуловска и сите други биле оценувани овака за и ние? Не, епа тогаш и едно ГОЛЕМО НЕ ЗА ЕКСТЕРНИТЕ!

Gostin

#19

2013-05-09 19:20

Da se ukine eksternoto testiranje bidejki toa e ne fer za ucenicite! Ne testirate na krajot od ucebnata godina koga vekje sme izvetreani! Ne go poddrzuvam ova!!!

Gostin

#20

2013-05-09 19:22

NE SAKAME EKSTERNO TESTIRANJE !!!!!!

Gostin

#21

2013-05-09 19:23

ДА СЕ УКУНЕ ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ БИДЕЈЌИ НЕМОЖЕ СО 1 ТЕСТ ДА СЕ ПРОВЕРИ РАБОТАТА И ОЦЕНУВАЊЕТО НА НАСТАВНИЦИТЕ И УЧЕНИЦИТЕ !

Gostin

#22 Re: vo celost go podrzuvam ukinuvanjeto na eksternoto, no i opisnoto ocenuvanje isto taka

2013-05-09 19:23


Gostin

#23

2013-05-09 19:28

da se ukineeeeeeeeeeee eksterno

Gostin

#24

2013-05-09 19:28

Огромно БРАВО за петицијава и огромно НЕ за екстерното тестирање!
Едноставно НЕ МОЖЕ според еден тест да се оценуваат ученици коишто се мачеле со 100 тестови, домашни проекти преку цела година! Н-Е--М-О-Ж-Е!!!
Да се укине! НАПРЕД!!!

Gostin

#25

2013-05-09 19:28

Ако со еден тест може да се оцени знаењето на ученикот, тогаш зошто од нас бараат толку докази и инструменти за да го докажеме успехот на учениците и да ги следиме цела година - малку контрадикторно???Paid advertising

We will advertise this petition to 3000 people.

Learn more...

Facebook