ДА СЕ УКИНЕ ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ ВО 2013


Gostin

/ #1400 eksterno testiranje

2013-05-22 14:14

Jas sum roditel na dete koe zavrsuva osmo oddelenie. Do sega bil odlicen ucenik. Ve molam nekoj da mi objasni kako moze eden vladin proekt koj bese usmeren kon nastavniot kadar i nivnoto profesionalno, odgovorno rabotenje i ocenuvanje na nivnata rabota, odednas kako ocena da se najde vo sveditelstvoto na mojot sin i seto ona sto go prezentiral vo tekot na godinata da ne e validno tuku da e validna ocenata od eksterniot test koj trae 60 minuti?
Vo negovoto uciliste cela godina se vrsi protisok od strana na nastavniot kadar dokolku znae ucenikot za 5 togas se stava 4 ili 3 za da ne bile kazneti ili pak izbrkani od rabota.
Nesto drugo sto mi e kontradiktorno kade ke otide psiholoskiot mig na pozitivna motivacija koja nastavnikot vo svoeto rabotenje ja korist, primer, eden ucenik znae za 4 no nastavnikot stava 5 poradi primerno odgovorno ispolnitelno odnesuvanje na ucenikot?
Drugo nasite deca se ispituvaat po site predmeti se pravat testovi na kraj od ucebnata godina po site predmeti kako sega nekoe dete ke si popravi ocena primer po makedonski jazik, a za edsterno testiranje mu rekle da se podgotvuva za matematika i istorija znaci li toa deka za smetka na eksternite testovi stradaat drugite oceni i predmeti?
Ve molam da si najdete drug instrument za proverka na nastavnoti kadar a ne preku grbot na decata dovolno gi isfrustriravme so preobemniot materjal koj na tolku mala vozrast treba da se podobri i od Ajnstajn???