ДА СЕ УКИНЕ ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ ВО 2013

Quoted post


Gostin

#1682

2013-05-26 22:59

http://www.itembank.dic.edu.mk/Questions.aspx

abcdef

Testot po matematika za 5-to oddelenie  devetoletka na makedonski,tretata zadaca.

Ova mora go sostavil nekoj so diploma od Sorbona


Poglednete ja tretata zadaca na toj famozen drzaven ispiten centar DIC
Ete toa e tocniot odgovor a takvi ke bidat i testovite.

Ama toa si izbra narodot sega kasno e za se.

Replies


Gostin

#1696 Re:

2013-05-27 04:20:33

#1682: -

Во учебниците и работните кои ги користиме има многу грешки кои не успеа да ги исправат овие 5 год пр.по математика во 8 во тема 3 во голем дел од задачите има испуштени знаци, броеви и формули а на пробното тестирање во декември имало пропусти а сигурно и сега ќе ги има пр.од дадена формула или од дадениот цртеж а нив да ги нема а кој работи и греши па затоа денеска кога ќе заврши тестирањето да ги објават дадените задачи и прашања и ќе се види дали ќе има грешки но тоа ќе се крие како државна тајна а нема да има и повратна информација за учениците што направиле и каде згрешиле а само ќе добијат на крај после 10 јуни само оценка на која немаат право  ниту учениците ниту наставниците да се жалат.Учениците се тестираат по 2 предмети а другите 12 што ги учат не па како ќе добиеме точност како се оценети учениците кога по тие 12 ќе им бидат пак поклонети кај некого оценките а дали реално се оценети доволно е да погледнат во дневниците а сега имаме и електронски па немора да се оди во училиштата па ќе се забележи пр оценки 2,2,2 и накрај 4 или 5 или 1,1 1,1 накрај 3 или математика од 4 уснии 4 писмени сите единици а на крај 2 или сите тројки и четворки а накрај 5 па тоа треба да се тестира и  и строго казни а не со еден тест кој е со заокружување на ниво на препознавање за оценка 2 или 3.


Gostin

#1735 Re:

2013-05-27 09:44:47

#1682: -

Se obidov da se registriram, ama seuste ne mi e ispraten odgovor na mailot sto go priloziv. Kolku vreme treba da mi se odobri logiranje? Sakam da gi vidam testovite po istorija. Kako? Mozete li da mi pomognete so sovet kako da gi otvoram?

Odnapred blagodaram.


Gostin

#2134 Re:

2013-12-24 09:44:26