ДА СЕ УКИНЕ ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ ВО 2013


Gostin

#951

2013-05-21 14:06

SAKAME EKSTERNO TESTIRANJE
S.A.R.S

#952 Re:

2013-05-21 14:06

#949: -

TI NORMALEN LI SE BE ALOOO ?


Gostin

#953

2013-05-21 14:06

aj ve molam pa toa se samo deca na nas vozrasnite ni zastanuva mozokot pred nekoj ispit a ne na decata ministerstvoto za obrazovanie treba da se zaprasa kogo voopsto i kakvi nastavnici zaposluva i kako se stavaat oceni preku vrski ni treba nas po realni i pismeni nastavnici ova e uste eden stres za nasite deca

Gostin

#954

2013-05-21 14:07

nEMA POTREBA DA SE UKINE TESTIRANJEVOO BEE

Gostin

#955

2013-05-21 14:07

ma kakvo eksterno sto vi e na vas?

Gostin

#956

2013-05-21 14:09

Vie ako sakate daa nema testiranje zasto ko togas odite na uciliste?

Gostin

#957

2013-05-21 14:09

Da se ukine

Gostin

#958

2013-05-21 14:10

SAKAME DA SE UKINE EKSTERNOTO NE SAMO VO 2013 TUKU DA NEMA EKSTERNO !!!!

Gostin

#959

2013-05-21 14:10

На секој пет минути на радио вртит реклама „Ученици, дали сте подготвени за екстерните оценувања?“ или „Родители, дали сте подготвени за реално оценување на вашите деца?“ и водител кој го кажвит ова како да најавјат позната фаца на Оскарине.
Добро, а зш да ни се родителите спремни? Не че ги оценвет нив.
И зш реално оценувањето? Тие мене за 3 сати че ме оценет за цела година шо сум станвела на час да кажвам, да поправам, да објасвам, за то знаење, за дисциплина? Плус два дена однапред кажано за кој предмети че не тестирет.
И шо, ако го утнам тестот, не знам нишо во животов, цела година нишо не сум учела? А ако ја одговорам све точно, некој друг препишит све, тој цела година све знаел, дисциплиниран бил?
Ај министерон за образование нек ни ја објаснит логиката, пошо не мислам дека сме толку глупи да не ја гледаме. Демек ко европскине држави да сме? Таму сите че напишет све и другиот ден уста ко че отворет на час не че знает шо да кажет.
Остај то, не било за нас, за професорите било... Убо, ова година нек е така... И другата година нас исто че не гледет професорине? - Не вервам. Неправилно оценвет ако ние ја утниме работата? - Не, тие цела година работет со нас.
Плус ако се најт некој „малу поинаков“ ученик, намерно све да остајт неодговорено за да му наштетит на некој професор.
Ај нек ми паднит историја... И натпросечно интелигентна да сум и не че научам 300 години и настани од цел учебник (ги избројав). Ниту пак формулине по математика или физика. Недај Боже работава, човек да не знајт шо да докажит...

Не ми е целта да се карам со било кого, ова е само мое мислење :))
CPB BOY

#960 Eksterno

2013-05-21 14:10

Da Se ukine

Gostin

#961

2013-05-21 14:10

Da se ukine eksternoto testirane

Gostin

#962

2013-05-21 14:11

neka ima veke ednas testiranje

Gostin

#963

2013-05-21 14:11

:/

Gostin

#964

2013-05-21 14:12

Ова е буквална т-о-р-т-у-р-а. Значи наставникот те следи толку време ја знае твојата сигурност во давањето на самите одговори и сега всуштност испаѓа дека сите тие писмени, тестови,наставни ливчиња и сите тие работи се за џабе што се вика штом на крај оценката пред се ке ти зависи од глупавото екстерно тестирање. Па уште од озгора наставникот најмногу ќе настрада ако ете може некој не му бил денот тогаш и добил пониска оценка од онаа што тој ја одредил и мисли дека ученикот ја заслужува. Не може некој мене за 60 или колку и да се минути да ме види колку јас сум учел цела година и како се одвивало моето оценување од страна на наставникот. Второ системот на компјутери е заникаде, пет минути чекаш прашање да се смени, еве баш кај нас на пробното беше катастрофа. Незнам што да кажам освен Бог нека им помогне на учениците и едно големо НЕ за ова екстерно тестирање!!! Ова веќе не личи на ништо! Срамота!

Gostin

#965

2013-05-21 14:12

fdada

Gostin

#966

2013-05-21 14:13

НЕ ЗА ЏАБЕ СИТЕ СИ ОДАТ НАДВОР ОД ДРЖАВАВА ДА СТУДИРААТ. ОВА ТУКА Е ХАОС! ОВА НЕ Е НОРМАЛНО! ТАМУ НЕКАДЕ БАРЕМ ЌЕ ТИ ГО ЦЕНАТ ТРУДОТ, А ОВДЕ ШТО?
АЈДЕ ДА ИЗЛЕЗЕМЕ СИТЕ НА ПРОТЕСТ ВО ПЕТОК ВО 12:00h ПРЕД МАЈКА ТЕРЕЗА!

Gostin

#967

2013-05-21 14:13

jas pak mn sakam testiranjevo da dojde

Gostin

#968

2013-05-21 14:14

DA SE UKINEEEE!

Gostin

#969

2013-05-21 14:15

<3

Gostin

#970

2013-05-21 14:16

a be ako mozetee ukinetegoo dzaba deca ne mametese ne e nisto ova

Gostin

#971 eksterno

2013-05-21 14:16

AJde neka se ukine, ova nikogash do sega go nemalo vo nasava drzavo, zosto pa sega i nie da biidime zrtvi na vakov (glup) proekt, koe e predlozen od nekoi luge, so ne gi razbiraat nasite potrebi. :P

Gostin

#972

2013-05-21 14:17

На 27 правам годишен тест математика, а од 27 треба да почне екстерното тестирање. Секој ден имам тестови, за што попрво да се спремам???? ЛУДА ДРЖАВА!!!!!!!
Стоп за Ектерно!!!

#974

2013-05-21 14:19

Еден ученик неможе да се оцени со еден тест - екстерно , и наставниците неможат да се казнат така, затоа што можеби во тој момент ќе му се ,,блокира,, мозокот и знаењето на ученикот и нема да може на ништо да се сете - сите сме имале такви моменти. Затоа што можеби ученикот редовно цела година носел : проекти,домашно... а најважно бил активен и дигал рака. Исто така тука е и усното испрашување кое е и многу важен дел од оцената после писменото- и многу ученици повеќе знаат да се изразат усно отколку писмено исто така и многу наставници не прават тест испрашуваат само усно!
Втора важна работа можеби ученикот на првото тромесечие имал 3 а на последното 5, а ако на екстерното ги згреше прашањата што биле за 1вото тромесечие(бидејќи имал 3) и изваде 3 со тоа неможе да се казне. Посебно македонски неможе да се гледа по тест бидејки тука се: лектири, презентации, писмена работа, активност, домашно...
Трето: Компјутерите многу кочат(иако тоа не е ваша работа) но сепак за да преминеш на следното прашање одзима 1 мин што со тоа си го намалуваш времето.
Четврто: Ученикот имал 3 на крајот , а на екстерното изваде 1 - објаснете ми како ќе ја запишете 1 во сведителството(дека кажавте дека позади на сведителството ќе ги пише оцените од екстерното) кога 1 не се пишува во сведителство. И веќе ако давате екстерно по организирајте го !!! Барем ако давате дајте само за тоа тромесечии (макар и полугодие) неможе со крајната оцена ученикот да се оцени за цела година кога секоја оцена е за одредено тромесечии и период!!!!!
Плус ученик неможе за 1 недела да го повтори цел материјал од книгата ! Тешко на тие што му се паднало математика бидејќи постојат 1000000 формули кој може да ги запамте - па дури ни вие.
А и со предметите мене ми се падна Хемија и Биологија а со тоа имам цела година 5 - а физика таа наставничка ме мразе и постојано од неа имам 3 па неможете ли да забележите дека покрај сите 5ки имам физика 3 !!! Или пак на некој екстерно ќе полага 27 и 28 ??? за што попрво да уче ученикот ??па дај малку организирајте го инаку сите ние може да се договориме и ниеден да не отиде на екстерно или нешто друго - за кое уште сега се спремат планови!!!

Gostin

#975

2013-05-21 14:19

Golem stres za decata a nastavnicite pak nisto. Kje ima po niv reperkusija ako se razlikuva za dve ocenki....